13.kolo 2.ligy mužů JVČ: 1.HC Pardubice - SPARTA 29:19 / 16:12 /

Ve včerejším druholigovém utkání prohrál náš tým mužů po nepřesvědčivém výkonu o 10 branek v Pardubicích, navíc třináctka byla nešťastná pro Jirku Píchu, který kvůli zranění zřejmě přijde o zbytek letošní sezóny ..........

V neděli 20.února čekalo tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora mistrovské utkání 13.kola 2.ligy JV-Čechy, ve kterém nastoupil od 17:30 hodin v nafukovací sportovní hale východočeského soupeře, týmu 1.HC Pardubice.

V prvním jarním kole SPARTA porazila doma Dolní Cerkev vysoko 34:16, naopak pardubický tým nestačil na vedoucí Nové Veselí „B“, se kterým prohrál na jeho palubovce 32:22. Před nedělním utkáním byl tým Pardubic v průběžné tabulce na 6.místě s 10 body / bilance: 12 – 5-0-7 /, SPARTA v závěsu za ním na 7.místě také s 10 body / bilance: 11 – 5-0-6 /. V podzimním vzájemném utkání v Kutné Hoře SPARTA zvítězila 27:21, v pardubické hale se jí však nikdy v minulosti výsledkově nedařilo a tak domácí nastupovali do nedělní jarní odvety určitě v roli favorita.

SPARTA ale rozehrála utkání velmi dobře, v 1.minutě chytil Šimáně sedmičku, první branka padla následně až na začátku 4.minuty do domácí sítě – 0:1, v 7.minutě vedli hosté 1:3, později 2:4 a když v 11.minutě zlikvidoval Šimáně další sedmičku, z protiútoku zvyšovali hosté již na 2:5, později vedli 3:6 a ještě ve 14.minutě 4:7. Potom ale přišel ze strany SPARTY velký výpadek ve hře, bídná byla hlavně hra v útoku a to domácí nakoplo. V rozmezí 15.-21.minuty zaznamenali 7 branek v řadě a přešli do vedení 11:7, po snížení hostů na 11:8 zvýšili do 23.minuty na 13:8. O minutu později snížil Pícha na 13:9, ovšem při střele byl faulován, odnesl to zraněním kotníku a do utkání již nemohl zasáhnout. A to bylo pro SPARTU výrazné oslabení. Přesto se do konce poločasu rozdíl ve skóre nezměnil, domácí odcházeli do kabin s vedením o 4 branky v poměru 16:12.

Na začátku 2.poločasu sice SPARTA snížila na 16:13, poté však osm minut neskórovala a domácí 4 brankami odskočili na 20:13. Následně ještě vykřesala jiskřičku naděje, když 2 brankami snížila do 40.minuty na 20:15, dalších „jalových“ 10 minut bez vstřelené branky však veškeré naděje pohřbilo. Domácí naopak 5 brankami zvýšili do 50.minuty na 25:15 a o osudu utkání bylo rozhodnuto. V závěrečné desetiminutovce již padlo po 4 brankách na obou stranách a tak utkání skončilo jasným a zaslouženým vítězstvím domácích Pardubic 29:19.

SPARTA sice nedělní utkání rozehrála velmi dobře, v úvodní čtvrtině utkání byla i lepší a vedla až tříbrankovým rozdílem, v dalším průběhu se však její hra rozpadla, nedařilo se hlavně v útoku, k vidění bylo mnoho technických chyb a také obrana byla často hodně propustná. A za ní se nedařilo ani brankářům. Šimáně, který odchytal cca 40 minut, chytil sice v 1.poločase 2 sedmičky, celkově měl 6 zákroků a úspěšnost 24%. Filip odchytal cca 20 minut, připsal si 1 zákrok a měl úspěšnost 9,1%. Nutno ovšem dodat, že většina střel domácích šla z bezprostřední blízkosti, z trháků, proskoků, pivota či hodně otevřených křídel, ze spojek dali pouhé 2 branky.

Hráči v poli se většinou hodně trápili v útoku, kde se více dařilo pouze Píchovi s Hovorkou, ostatním již méně a některým dokonce vůbec. Vždyť tým měl celkovou střelbu 56 - 19 = tragická úspěšnost pouhých 33,9%. Hnedle 8 střel skončilo v blocích domácí obrany, 4 skončily na tyčích, 7 mířilo vedle a 18 jich pochytali domácí brankáři. A jak se dařilo jednotlivým hráčům v útoku? Nejlepší procento střelby měli tentokrát Pícha 5-4 / to odehrál do svého zranění pouze 23:34 minuty / a Hovorka 7-5, solidní Novák 6-3, Polívka D. 6-3 a Budiš 2-1 a u ostatních to byla velká mizérie - Jeníček 10-2, Felis 6-1 a tři jaloví – Falge 7-0, Polívka P. 5-0 a  Valeš 2-0 / třetí brankář, který vypomáhal v poli /.

Celkem hráči SPARTY ztratili v útoku 13 míčů / a po nich domácí často trestali z rychlých protiútoků /, oproti tomu 14 získaných míčů neznamená tentokrát dobrou obranu, v ní bylo poměrně dost hrubých chyb. V nedělním utkání potvrdil tým SPARTY, že venku se mu v letošní sezóně vůbec nedaří a v pardubické hale to platí dlouhodobě.

Dvojice domácích brankářů si připsala v utkání celkem 18 úspěšných zákroků, v útoku se nejvíce prosazoval Pospíšil, autor 7 branek, 5 jich přidal Novotný, 4 Kraus, po 3 Faltejsek a Šmahel.

Jak již bylo uvedeno, smolně skončilo utkání pro Jirku Píchu, který si ve 24.minutě utkání po přistrčení domácího hráče přivodil zranění kotníku a utkání nedohrál. Po vyšetření v kolínské nemocnici je jasné, že se jedná o vážné zranění vazů a sezóna tak pro něj s největší pravděpodobností skončila. Tak přejeme úspěšnou léčbu a bezproblémový návrat na hřiště.

A jak hodnotil nedělní druholigové utkání trenér SPARTY Vít Šnajdr:

Na dobrý výkon z minulého zápasu jsme bohužel nenavázali. Vydařil se nám vstup do utkání, bohužel nedokázali jsme udržet nasazené tempo a když se zranil Jiří Pícha šli jsme herně hodně dolů. Celý druhý poločas jsme nedokázali vyvinout tlak na obranu soupeře a navíc nás doslova likvidoval brankář soupeře. Od patnácté minuty nám navíc přestala fungovat obrana a soupeř většinou zakončoval z bezprostřední blízkosti, což byla neřešitelná situace pro naše brankáře. Smutné na tom je, že přitom soupeř nás až o tolik nepřevyšoval, kdybychom podali standardní výkon, šel porazit. Pokud budeme chtít uspět proti Slavii, máme hodně co zlepšovat.

SESTAVA a BRANKY: Filip /br/, Šimáně /br/ - Hovorka 5, Pícha 4, Novák 3, Polívka D. 3, Jeníček 2, Budiš 1, Felis 1, Falge, Polívka P. a Valeš. Trenér: Šnajdr Vít.

NAPOMÍNÁNÍ: 2 – 1, VYLOUČENÍ: 2 – 3, SEDMIČKY: 5/3 – 2/2, ROZHODČÍ: Hladký – Zelenka, DIVÁCI: 40.

Ostatní výsledky 13.kola:

SOKOL Dolní Cerekev - JISKRA Třeboň 24:30, SOKOL Úvaly - HBC Strakonice 1921 „B“ 25:19, JISKRA Havlíčkův Brod - LOKO Vršovice 27:27, SPARTAK MAS Sezimovo Ústí - LOKO České Budějovice 29:32, HK SLAVIA Praha - SOKOL Nové Veselí „B“ 24:31.

Ve 14.kole 2.ligy mužů JVČ přivítá kutnohorský tým v neděli 27.února od 17:00 hodin ve sportovní hale Klimeška zkušený pražský tým HK SLAVIA Praha.