1.kolo ČP mužů: SOKOL Bělá pod Bezdězem - SPARTA 26:23 /14:11/

Ve včerejším pohárovém utkání náš tým mužů prohrál o 3 branky v Bělé pod Bezdězem, když v poměrně oslabené sestavě nezvládl závěry obou poločasů a to rozhodlo ..........

V sobotu 27.srpna zahájil tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora novou mistrovskou sezónu 2022-2023 utkáním 1.kola Českého poháru, ve kterém nastoupil na palubovce účastníka Společné regionální ligy – týmu SOKOL Bělá pod Bezdězem. Utkání se hrálo v místní sportovní hale od 17:00 hodin.

SPARTA nastoupila k soutěžnímu utkání poprvé od začátku května a po krátké letní přípravě to bylo na výkonu znát. Navíc k pohárovému utkání odjela bez 5 hráčů základního kádru, ve kterém se naopak představili 3 nové akvizice, mladíci Fišera, Ishchenko a Pektor / oba poslední prvním rokem starší dorostenci /.

Samotné utkání bylo od úvodních minut hodně vyrovnané, domácí z prvního útoku šli do vedení 1:0, až v polovině 5.minuty vyrovnal Petr Polívka na 1:1. Bohužel si tento zkušený hráč po dopadu poranil kotník a do utkání již nezasáhl. A to bylo další výrazné oslabení SPARTY. Ta přesto přešla do vedení 1:2, v dalším průběhu ale dotahovala 1-2 brankové vedení domácích. V polovině prvního dějství vyrovnala na 6:6 a o minutu později přešla do vedení 6:7, po vyrovnání domácích na 7:7 vedla SPARTA ještě na začátku 21.minuty 7:8. Ale poslední desetiminutovka se jí nevydařila, čehož domácí využili a odskočili až na rozdíl 3 branek, postupně vedli 12:9, 13:10 a do kabin potom odcházeli s vedením 14:11.

Na začátku 2.poločasu domácí rychle zvýšili již na rozdíl 5 branek, na 16:11, SPARTA však zabojovala, nejprve do 37.minuty snížila na 16:14 a po vedení domácích 17:14 ve 40.minutě již byl rozdíl pouze 1 brankový – 17:16. Domácí sice vzápětí zvýšili na 18:16, ale SPARTA šňůrou 3 branek přešla na začátku 45.minuty do vedení 18:19 a o branku vedla ještě 19:20 ve 47.minutě a 20:21 v 50.minutě. A i když měla několik příležitostí svůj náskok navýšit, šance nevyužila. A toho opět domácí využili a 3 brankami otočili vedení ve svůj prospěch, v 56.minutě byl stav 23:21. SPARTA ještě dokázala o 2 minuty později vyrovnat na 23:23, závěr utkání však nezvládla. Domácí v posledních 2 minutách dali 3 branky / z toho poslední těsně před závěrečným hvizdem / , zvítězili tak 26:23 a vybojovali si postup do 2.kola Českého poháru.

Kutnohorský tým mužů tedy vstoupil do nové sezóny neúspěšným pohárovým výsledkem. Jak však již bylo zmíněno, v sestavě chybělo z nejrůznějších důvodů poměrně dost hráčů základního kádru, na druhou stranu dostali v utkání první herní příležitost 3 nové tváře – mladé křídlo Ondřej Fišera / přestoupil do KH z Mělníka, jinak odchovanec mladoboleslavské házené / a na jaře ještě mladší dorostenci, nyní 1 rokem starší dorostenci Kiril Ishchenko / na jaře přestoupil do KH z ukrajinského Záporoží / a Patrik Pektor / náš odchovanec, který u nás hostuje z Úval /. A všichni 3 rozhodně nezklamali a budou v nové druholigové sezóně vítanými posilami. Jinak ale bylo v pohárovém utkání k vidění ze strany SPARTY poměrně dost nepřesností, zahozených šancí i technických chyb. Na druhou stranu, byl to přece jenom první herní test po delší pauze a před nadcházející druholigovou sezónou, do níž chybí ještě 3 týdny,  je na čem pracovat a rozhodně co zlepšovat.

První 1.poločas pohárového utkání odchytal Robert Filip, který si připsal 11 zákroků a měl velmi dobrou úspěšnost 42,3% / v něm mimo jiné chytil domácím obě sedmičky /. 2.poločas odchytal Libor Šimáně, který si připsal 6 zákroků a měl solidní úspěšnost 35,3%.

V útoku se tentokrát nejvíce prosazovala čtveřice Ondra Fišera /4-4/, Filip Novák /8-4/, Denis Polívka /9-4/ a Kiril Ishchenko /16-4/. A do střelecké listiny se zapsali i všichni ostatní, kteří v utkání nastoupili – Honza Falge /5-2/, Patrik Pektor /7-2/, hrající trenér Vít Šnajdr /1-1/, Petr Polívka /2-1/ a Martin Felis /4-1/. Celkově měl kutnohorský tým nepříliš dobrou úspěšnost střelby 41,1% - 3 střely skončily v blocích domácí obrany, 4 na tyčích, hned 10 skončilo mimo zařízení a 16 jich pochytali domácí brankáři. Jinak si hráči SPARTY v celém utkání připsali 13 získaných míčům a k tomu 20 ztrát.

Vítěz utkání – SOKOL Bělá pod Bezdězem tedy postoupil do 2.kola ČP, ve kterém nastoupí za 14 dní na palubovce druholigového Liberce. Soupeři k vítězství a postupu blahopřejeme.

A ještě fakta ze sobotního pohárového utkání.

SESTAVA a BRANKY SPARTY: Filip /br/, Šimáně /br/, - Fišera 4, Ishchenko 4, Novák 4, Polívka D. 4, Falge 2, Pektor 2, Polívka P. 1, Felis 1 a Šnajdr 1 / hrající trenér /.

NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 7 – 4, SEDMIČKY: 3/1 – 3/1, ROZHODČÍ: Dvořáček Michal – Beňuš Vojtěch, DIVÁCI: 65.

A jak hodnotil sobotní pohárové utkání tentokrát trenér Vít Šnajdr?

Z prvního zápasu sezony v Bělé jsme odešli poraženi. Udělali jsme příliš mnoho chyb a zahodili mnoho šancí. Ale je nutné dodat, že nám v sestavě chybělo pět hráčů, že se jednalo o první zápas navíc v plné přípravě, kdy jsme zatím s míčem trénovali dvakrát a ze hned tři hráči si odbyli svou premiéru za A tým. A to bylo zejména v prvním poločase znát. Na druhou stranu zde vidím i pozitiva. Solidní výkon brankářů, týmová bojovnost, kdy jsme se dokázali vrátit do zápasu, přestože jsme již prohrávali o pět branek, solidně zahraná power-play v závěru, ale hlavně výkon mladých posil. Fišera se ukázal ve velmi dobrém světle a oba dorostenci Pektor a Ischenko, i když se jim střelecky moc nedařilo, naznačili, že budou velmi platnými hráči. Celkově to byla dobrá prověrka, do začátku soutěže zbývají tři týdny a my máme určitě na čem pracovat.