4.kolo Žákovské ligy - 22.3.2015 - Strakonice

Ve včerejším mistrovském turnaji 4.kola ŽL ve Strakonicích náš tým starších žáků nezklamal a po velmi solidních výkonech se domů vrátil se 4 body do celkové tabulky soutěže ..........

Tým starších žáků oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora se v neděli 22.března 2015 zúčastnil čtvrtého kola celostátní zimní Žákovské ligy, do které si vybojoval účast jako vítěz podzimní části Středočeského přeboru.

V letošním ročníku ŽL startuje 25 nejlepších týmů této věkové kategorie z celé republiky. Soutěž se hraje turnajovým způsobem a týmy čeká celkem 6 kol. V jednotlivých turnajích se vždy utkává 5 týmů a tak se v průběhu 6.kol střetne 1x každý s každým. Celkový vítěz poté získává titul Mistr České republiky v házené starších žáků pro soutěžní ročník 2014/2015.

Starší žáci SPARTY zajížděli ve 4.kole tentokrát do Jižních Čech, pořadatelem této skupiny byl totiž oddíl házené HBC Strakonice. V místní sportovní hale čekala kutnohorský tým tato čtveřice soupeřů - na úvod středomoravská STM Olomouc, dále severočeská LOKOMOTIVA Louny, poté domácí HBC Strakonice a na závěr další středomoravský tým SK Velká Bystřice. V každém turnaji se hraje systémem každý s každým a hrací doba je 2x20 minut s 10ti minutovou přestávkou.

Ve strakonickém turnaji se utkala čtveřice poměrně vyrovnaných týmů / Olomouc, Strakonice, K.Hora a V.Bystřice /, z nichž každý mohl porazit každého. Vyrovnanost dokazuje fakt, že mezi 1. a 4.týmem v konečném pořadí byl rozdíl pouhého 1 bodu a o umístění na prvním a třetím.místě rozhodovalo skóre, resp. lepší vzájemný zápas. Pouze poslední Louny byly výkonnostně o něco horší. V celkovém hodnocení turnaje nakonec vyhrála Olomouc, před domácími Strakonicemi.

Starší žáci SPARTY nastoupili ke svému prvnímu utkání nedlouho po příjezdu do haly a na jejich výkonu to bylo znát. Podlehli o 3 branky Olomouci, když v poločase prohrávali již čtyřbrankovým rozdílem. Ve druhém utkání porazili vysoko o 10 branek Louny, byť byl stav ve 14.minutě ještě nerozhodný 5:5. V dalším průběhu utkání však soupeře jasně přehráli. Ve třetím utkání čekal kutnohorské hráče domácí tým Strakonic, který hlavně v průběhu 1.poločasu hru ovládl a vytvořil si 7 brankový náskok. V tom druhém tým SPARTY mohutně dotahoval, na body však nedosáhl, prohrál těsně o branku. V závěrečném utkání čekal SPARTU tým Velké Bystřice, který před tím dokázal o branku porazit oba jeho přemožitele – Strakonice i Olomouc. Ale utkání mělo zcela jednoznačný průběh a po poločasovém vedení o 6 branek nakonec SPARTA svého soupeře „smázla“ vysokým – 18ti brankovým rozdílem !!!

V konečném pořadí nedělního strakonického turnaje obsadil kutnohorský tým starších žáků 3.místo, ale co je důležitější, do celkové tabulky Žákovské ligy si připsal další 4 body a je v konkurenci 25 nejlepších týmů z celé republiky uprostřed „startovního pole“. A to je rozhodně prozatímní úspěšné působení v této náročné soutěži.

Trenér SPARTY Jiří Hasala měl z nedělního turnaje 4.kola ŽL v plánu zisk minimálně 4 bodů a to se jeho svěřencům podařilo naplnit. A mohlo být ještě lépe. I tak byl s výkony svého týmu vcelku spokojen. K dispozici měl tentokrát 10 hráčů, z nich šest mělo v nohách sobotní náročné utkání 2.ligy mladších dorostenců. Na jejich výkonech to však znát moc nebylo, většinou odváděli velmi dobré výkony. Tradičně spolehlivě zachytal brankář Ginter, střelecky opět vynikla dvojice ProcházkaŠkalda. Hlavně první jmenovaný, který je nejlepším střelcem celé soutěže měl v neděli průměr na utkání více než 11 branek !!! O branky se tentokrát podělilo všech 8 hráčů v poli, navíc se trefil i brankář Ginter / ze sedmičky /. Tým celkově nastřílel jasně nejvíce branek ze všech 5 účastníků – rovných 100. A tak pochvalu za velmi dobré výkony v nedělním mistrovském turnaji 4.kola ŽL zaslouží celý kolektiv starších žáků kutnohorské SPARTY.

Sestava a branky SPARTY v turnaji celkem:

Fojta Marek /br/, Ginter Ondřej / br-1 / - Procházka Michael 45, Škalda Jan 27, Dolejší Aleš 12, Jeníček Daniel 6, Horák Tomáš 3, Klouček Filip 3, Šimon Ondřej 2 a Červený Jiří 1. Trenér: Hasala Jiří.

A jak hodnotil 4.kolo Žákovské ligy trenér Jiří Hasala ?

Z průběhu turnaje jsem měl trochu obavy. Většina hráčů měla v nohách těžké utkání z předešlého dne a v hlavě možná trochu jeho nepovedený závěr. Podle průběžné tabulky jsme mohli všechna utkání prohrát, ale také vyhrát. Nakonec to byla dvě vysoká vítězství a dvě těsné prohry a posunutí se na 13. místo v celorepublikovém hodnocení. Uvážím-li, jak to muselo být pro hráče náročné, musím smeknout a hluboce se uklonit. Podobný víkend nás čeká ještě jednou a to zápas proti Liberci v druhé dorostenecké lize a bezprostředně po jeho ukončení odjezd do Zubří na další turnaj žákovské celostátní ligy. Pokud dopadneme stejně, budu spokojený, pokud dopadneme lépe, budu ještě spokojenější.

.......................................................................................................................

Na předposlední mistrovský turnaj, v pořadí již 5.kola Žákovské ligy tým starších žáků SPARTY Kutná Hora cestuje opět na Moravu / již potřetí /, tentokrát do Zubří. Ve zdejší baště házené bude mít za soupeře tuto čtveřici – domácí HC Zubří, TATRAN Litovel, SOKOL Nové Veselí a HK BANÍK Most. Turnaj zde proběhne v neděli 12.dubna 2015.